نکات مهم عکاسی معماری و دکوراسیون داخلی

برای کسب نتیجه مطلوب در تکنیک عکاسی معماری و دکوراسیون داخلی لازم است با در نظر گرفتن برخی نکات، جزئیات و هنر به کار رفته شده در محیط به خوبی نشان داده شود. توجه به میزان نورپردازی، نوع ترکیب عناصر موجود در دکوراسیون، رنگ غالب و ... در عکس نهایی تاثیر زیادی دارند.
عکاسی معماری و دکوراسیون داخلی نیازمند خلاقیت می باشد.

عکاسی معماری و دکوراسیون داخلی یک هنر برای ثبت جزئیات معماری ساختمان ها و فضاهای داخلی می باشد. عکاسان فعال در این حوزه باید به خوبی نسبت به تکنیک های عکاسی و استفاده از دوربین های حرفه ای آگاه باشند.

عکسی که از دکوراسیون داخلی یک فضا گرفته می شود باید به گونه ای باشد که مخاطب خود را بخشی از آن فضا حس کند. بنبراین برای عکاسی از دکوراسیون داخلی نیازمند خلاقیت بالایی می باشید.

در این مقاله با بیان برخی نکات مهم در حوزه عکاسی معماری و دکوراسیون داخلی در این راه به شما کمک خواهیم کرد. بنابراین تا انتها همراه ویدینو بمانید.

نورپردازی مناسب برای عکاسی معماری و دکوراسیون داخلی

یکی از مهم ترین نکاتی که در عکاسی معماری و دکوراسیون داخلی باید به آن توجه داتن، نورپردازی مناسب محیط می باشد. از آنجایی که توزیع نور طبیعی نسبت به انواع نور مصنوعی یکنواخت تر می باشد، استفاده از نور طبیعی برای این مدل عکاسی بهترین گزینه می باشد.

توزیع یکنواخت نور در محیط باعث می شود جزئیات دکوراسیون به خوبی نشان داده شوند. همچنین شما با کمی خلاقیت می توانید با کنترل سایه های ایجاد شده به وسیله پرده یا صفحات بازتاب دهنده، تصویر جذابی را به ثبت برسانید.

توجه داشته باشید که برای عکاسی معماری و دکوراسیون داخلی با استفاده از نور طبیعی باید براساس محل قرار گیری پنجره ها و سایر شرایطی که بر میزان نور ورودی به محیط تاثیر دارند، ساعت و روز عکاسی خود را تعیین کنید.

نحوه چیدمان در عکاسی معماری و دکوراسیون داخلی تاثیر زیادی دارد.

پیشنهاد مطالعه: عمق میدان در عکاسی چیست؟

دوربین مناسب برای عکاسی معماری و دکوراسیون داخلی

بدون شک انتخاب درست و اصولی دوربین و لنز مورد استفاده در عکاسی از دکوراسیون داخلی تاثیر مستقیمی بر کیفیت عکس های خروجی خواهد داشت.

بهترین مدل دوربین برای عکاسی معماری و دکوراسیون داخلی آن مدل هایی هستند که قابلیت ثبت جزئیات را با وجود سنسورهای بزرگ دارند. برای انتخاب دوربین و لنز به نکات زیر وجه داشته باشید:

  1. لنز مناسب برای عکاسی معماری و دکوراسیون داخلی باید دیافراگم بین 8 تا 11 داشته باشد تا عکس ها از وضوح خوبی برخوردار شوند.
  2. دوربین مناسب برای عکاسی معماری و دکوراسیون داخلی باید فول فریم با رزولوشن بالا باشد.
  3. برای عکاسی در این حوزه می توانید از لنز واید استفاده کنید. البته در صورت استفاده از لنز واید تصویر شما دارای اعوجاج و پرسپکتیو می شود که در مرحله ادیت باید آن را برطرف کنید.
  4. استفاده از لنز تخصصی تیلت شیفت برای عکاسی معماری و دکوراسیون داخلی بسیار مناسب است.
  5. برای اینکه جزئیات تصویر شما به خوبی ثبت شوند، تصاویر را با فرمت RAW ذخیره کنید.

پیشنهاد مطالعه: نکات کاربردی برای عکاسی از محصول در خانه

ترکیب بندی عناصر برای عکاسی معماری و دکوراسیون داخلی

برای اینکه تصویر نهایی شما جذاب باشد و توجه بیننده را به دست آورد، ترکیب و چیدمان عناصر موجود در دکوراسیون داخلی باید به گونه ای باشد که تعادل بصری ایجاد شود.همچنین لازم است توجه داشته باشید که چیدمان به گونه ای باشد که علاوه بر حفظ تعادل باعث شود توجه بیننده به نقاط کلیدی فضا معطوف شود.

برای عکاسی معماری و دکوراسیون داخلی باید به نورپردازی اصئلی توجه داشت.

برای یک ترکیب بندی ایده آل باید نسبت به قوانینی همچون قانون یک‌سوم، خطوط رهبری و نسبت‌های طلایی آگاهی کسب کنید. با به کار بردن این قوانین در کادربندی و چیدمان به خوبی می توانید تصویری ثبت کنید که تاثیرگذار باشد.

پیشنهاد مطالعه: بهترین برنامه ساخت تیزر تبلیغاتی ( گوشی + کامپیوتر)

در عکاسی معماری و دکوراسیون داخلی از شلوغی پرهیز کنید

یکی از مهم ترین نکاتی که برای عکاسی از هر فضا باید به آن توجه داشته باشید، حذف عناصر اضافی است که در کادر تصویربرداری شما وجود دارد.شلوغی بیش از حد تصویر باعث می شود توجه بیننده به سوژه اصلی جلب نشود.

بنابراین شما به عنوان یک عکاس دکوراسیون داخلی باید قبل از عکس برداری تمامی المان های اضافی را حذف کرده و تنها مواردی را باقی بگذارید که با سوژه شما همخوانی داشته و تصویر را زیباتر میکنند.

توجه به رنگ ها و جزئیات در عکاسی معماری و دکوراسیون داخلی

بدون شک ایجاد هارمونی رنگ در فضا و ثبت آن باعث می شود احساس خوبی به بیننده از طریق تصویر منتقل شود. بنابراین برای تبدیل شدن به یک عکاس حرفه ای در این حوزه لازم است در رابطه با نظریه رنگ ها و تاثیر آنها اطلاعات کافی کسب کنید. همچنین انتخاب اصولی رنگ های موجود در فضا تاثیر بسیار زیادی بر نحوه بازتاب نور در محیط دارد.

از طرف دیگر باید توجه داشته باشید که جزئیاتی همچون بافت‌های مواد، نوع پارچه‌های به کاررفته و … در عکس شما نمایان باشند. وجود این جزئیات به تصویر شما عمق بیشتری میبخشد و باعث می شود بیننده اطلاعات دقیق تری از فضای عکاسی شده به دست آورد.

برای عکاسی معماری و دکوراسیون داخلی از تجهیزات حرفه ای استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه: نکات کاربردی برای عکاسی از محصول با موبایل

استفاده از برنامه های ویرایش عکس

مرحله نهایی در عکاسی معماری و دکوراسیون داخلی ویرایش عکس های ثبت شده است به گونه ای که با تنظیم دقیق نور و کنتراست، اصلاح رنگ‌ها و تعادل نوری، و حذف نویز یا نقص‌های کوچک و … کیفیت عکس های شما افزایش یابد. برای این منظور باید در زمینه استفاده از برنامه های ویرایشی چون Photoshop و Adobe Lightroom آموزش های لازم را ببینید.

کلام پایانی

برای تبدیل شدن به یک عکاس حرفه ای در زمینه عکاسی معماری و دکوراسیون داخلی نیازمند تکرار و تمرین هستند! نکات فوق ساده ترین و البته تاثیرگذارترین مواردی است که ب رعایت آنها از نتیجه شگفت زده خواهید شد.

بنابراین قبل از شروع به عکاسی بهتر است راجع به مسائلی همچون تکنیک های مختلف نورپردازی، چگونگی به کارگیری رنگ ها برای ایجاد هارمونی و … اطلاعات کافی کسب کنید. همچنین می توانید در این حوزه از تیم استودیو خلاقیت ویدینو کمک بگیرید.

امیدواریم که مطالعه این مطلب برای شما مفید واقع شود.

 

 

 

خانهسوالاتتماسارتباط با ما