انواع نورپردازی در عکاسی پرتره

یکی از عواملی که کنترل آن می تواند تاثیر بسیار زیادی بر نتیجه نهایی و کیفیت در حوزه عکاسی پرتره داشته باشد، شیوه نورپردازی و تکنیک های مربوط به آن می باشد. برای آشنایی با انواع نورپردازی در عکاسی پرتره و نکات مربوط به آن تا انتهای این مطلب با ویدینو همراه باشید.
ارتفاع منبع نور در نورپردازی در عکاسی پرتره اهمیت دارد.

نورپردازی در عکاسی پرتره از اهمیت بالایی برخوردار است، به حدی که می تواند عکس پرتره را به یک اثر هنری تبدیل کند و یا عکس بسیار بی کیفیتی تحویل شما دهد. به همین دلیل آشنایی با تکنیک های نورپردازی عکاسی پرتره برای حرفه ای شدن حیاتی می باشد.

نورپردازی در عکاسی پرتره به 4 دسته الگو کلی تقسیم می شود که عبارتند از نورپردازی یک‌ طرفه یا split lighting، رامبراند یا Rembrandt lighting، حلقه‌ ای یا Loop lighting و پروانه‌ ای یا Butterfly lighting.

البته تکنیک های دیگری نیز برای نورپردازی عکاسی پرتره همچون نورپردازی کوتاه و گسترده نیز وجود دارد. ولی اصلی ترین ها موارد فوق می باشد که در ادامه به توضیح هریک خواهیم پرداخت.

نورپردازی در عکاسی پرتره به صورت یک طرفه

در نورپردازی یک‌ طرفه یا split lighting همانطور که از نامش پیداست، از یک منبع نور استفاده می شود و نور از یک سمت به چهره سوژه تابیده می شود. به همین دلیل یک طرف صورت روشن تر و طرف دیگر تیره تر خواهد بود.

نورپردازی در عکاسی پرتره به صورت یک طرفه را می توان با استفاده از نور طبیعی و یا نور مصنوعی ایجاد کرد. برای نورپردازی یک طرفه با نور طبیعی لازم است که باتوجه به جهت قرارگیری خورشید، سوژه خود را حرکت دهید تا به حالت دلخوه برای عکاسی برسید.

نورپردازی عکاسی پرتره به صورت یک طرفه با استفاده از نور مصنوعی نیازمند قراردادن یک منبع نور در سمت چپ را راست سوژه با زاویه 90 درجه می باشد.

نورپردازی حلقه ای از انواع نورپردازی در عکاسی پرتره می باشد.

اگر می خواهید به سمت دیگر صورت نوری تابیده نشود می توانید منبع نور را کمی به سمت پشت سوژه هدایت کنید. همچنین با قرار دادن یک منبع نور دیگر که قدرت کمتری دارد، مانند رینگ لایت یا سافت باکس در جلوی سوژه می توانید حالت جذاب تری در چهره ایجاد کنید.

این شیوه نورپردازی باعث می شود که عضلات صورت برجسته تر نشان داده شوند، به همین دلیل برای عکاسی پرتره از چهره آقایان بسیار مناسب می باشد. از طرف دیگر نورپردازی یک طرفه باعث می شود که صورت و بینی شما باریک تر نشان داده شود. به طور کلی اگر می خواهید عکس های دراماتیکی ثبت کنید از این تکنیک غافل نشوید!

پیشنهاد مطالعه: معرفی بهترین لنز برای عکاسی پرتره 2024

نورپردازی در عکاسی پرتره به صورت رامبراند

نورپردازی رامبراند یا Rembrandt lighting باعث می شود که بخش زیادی از چهره در سایه قرار بگیرد و بخشی مثلثی شکل در کنار بینی و روی گونه با نور برجسته می شود. در این حالت یکی از اضلاع مثلث نور، سایه ای است که توسط بینی ایجاد شده و یکی دیگر از اضلاع سایه گونه می باشد.

برای نورپردازی در عکاسی پرتره به شکل رامبراند لازم است که منبع نور شما در موقعیتی با ارتفاع حدوداً 30 سانتی متر بالاتر از سوژه قرار داشته باشد.

برای اینکه حالت مثلثی شکل نور ایجاد شود لازم است که با توجه به ویژگی های صورت سوژه مانند چشم، بینی و … منبع نور را با زاویه بین 45 تا 60 درجه نسبت به دوربین در یک طرف صورت سوژه تنظیم کنید.

در صورتیکه که قصد دارید نورپردازی رامبراند را با استفاده از نور طبیعی خورشید ایجاد کنید، لازم است زمانی را انتخاب کنید که خورشید در بهترین زاویه قرار می گیرد. برای این منظور اواسط صبح یا اواسط بعدازظهر به عکاسی بروید.

زاویه دوربین در نورپردازی در عکاسی پرتره اهمیت دارد.

نورپردازی در عکاسی پرتره به صورت رامبراند باعث می شود که صورت سوژه کمی باریک تر به نظر برسد. بنابراین این شیوه نورپردازی برای  ثبت عکس پرتره از افرادی که صورت گرد دارند ایده آل می باشد و از طرف دیگر برای صورت های لاغر اصلاً مناسب نیست.

نورپردازی در عکاسی پرتره به صورت حلقه ای

نورپردازی حلقه‌ ای یا Loop lighting را می توان به عنوان طبیعی ترین حالت نورپردازی برای عکاسی پرتره در نظر گرفت. زیرا مانند نورپردازی یک طرفه و رامبراند سایه زیادی در چهره ایجاد نمی کند. در این سبک نورپردازی تنها یک سایه کوچک در کنار بینی ایجاد می شود.

برای ایجاد نورپردازی در عکاسی پرتره به صورت حلقه ای لازم است که منبع نور همانند نورپردازی رامبراند در ارتفاعی حدود 30 سانتی متر بالاتر از سوژه قرار بگیرد. با این تفاوت که زاویه منبع نور با دوربین باید حدود 30 تا 45 درجه باشد.

این سبک نورپردازی به علت طبیعی بودن برای انواع فرم صورت مناسب می باشد. از طرف دیگر سایه کوچک رو به پایینی که در کنار بینی ایجاد می شود، باعث کشیده تر دیدن شدن چهره می شود. به همین دلیل برای صورت های گرد و مربعی ایده آل است.

نورپردازی در عکاسی پرتره به صورت حلقه ای یکی از متداول ترین و همچنین ساده ترین روش ها می باشد.

نورپردازی در عکاسی پرتره به صورت پروانه ای

نورپردازی پروانه‌ ای یا Butterfly lighting یکی از محبوب ترین روش های برای ثبت عکس های پرتره در حوزه زیبایی می باشد. اکثر عکس های پرتره ای که بر جلد مجله ها می بینید با این تکنیک عکس برداری شده اند.

در نورپردازی پروانه ای هر دو طرف صورت و چشم ها مقدار نور یکسانی دریافت میکنند، به همین دلیل در زیر بینی سوژه سایه ای کوچک شبیه به بال پروانه ایجاد می شود که در واقع علت نام گذاری این سبک نیز همین سایه پروانه شکل است!

نورپردازی در عکاسی پرتره تاثیر زیادی در عکس نهایی دارد.

برای این سبک نورپردازی لازم است منبع نور پشت دوربین و بالاتر از آن قرار بگیرد. باید ارتفاع منبع نور را با سوژه خود به گونه ای تنظیم کنید که سایه پروانه ای شکل زیر بینی ایجاد شود. توجه داشته باشید که اگر ارتفاع را بیش از حد نیاز بالا ببرید، سایه به شکل سیبیل نشان داده می شود.

نورپردازی پروانه باعث می شود که فرورفتگی و برجستگی های صورت نشان داده نشوند. به همین دلیل بینی تا حد امکان صاف و بدون نقص به نظر میرسد. استفاده از این سبک نورپردازی برای صورت های گرد به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

کلام پایانی

اکنون که با اصلی ترین الگوها در نورپردازی عکاسی پرتره آشنا شده اید لازم به ذکر این نکته است که مهارت تنها در صورت تمرین مداوم کسب می شود. بنابراین لازم است مطالب فوق را به صورت عملی تمرین کرده و هربار از پیشرفت خود خرسند شوید.

امیدواریم که این مطلب برای شما سودمند واقع شده باشد.

 

خانهسوالاتتماسارتباط با ما